İstanbul Geri

  • Mon 7th Jan 2013

Kadim İstanbul, dünyada eşi benzeri olmayan hem tarihi, hem de modern bir şehirdir...

Yenikapı Theodosius Limanı kazılarıyla gün ışığına çıkarılan Neolitik Çağ yerleşimiyle, kentin tarihinin, 8500 yıl geriye uzandığı anlaşılmıştır. Böylelikle, İstanbul’un geçirdiği kültürel, sanatsal, jeolojik değişim ve kent arkeolojisi hakkında yeni bir dönem açılmıştır.

Yunanlılar, bugün İstanbul’un üzerinde yer aldığı coğrafya üzerinde, M.Ö. 700’de Bizantium şehrini kurmuştur. Bu şehir, Konstantinapolis adıyla Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarının başkenti olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1453’te kenti fethetmesinin ardından, şehir, yaklaşık beş asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış ve Türkler tarafından “İstanbul” olarak anılmaya başlanmıştır. Bugün, İstanbul, artık başkent olmasa da, hızla gelişen ülkenin en büyük şehridir. Boğaz çevresindeki konumu, İstanbul’u, Asya ve Avrupa arasında bir köprü yapmaktadır. Boğaziçi ve Haliç ile kent yerleşimini şekillendiren topoğrafyası, şehrin en önemli sembollerinden biri olan siluetini tanımlar. İstanbul’un tarihi ve dolayısıyla kültürü, mimarisinde görülebilir. Şehrin mimarisi Batı ile Doğu’yu bir araya getirmektedir. Şehirde Hipodrom, Yerebatan Sarnıcı ve Çemberlitaş gibi Roma Dönemi kalıntıları ve ayrıca Cenevizliler tarafından miras bırakılan Galata Kulesi yer almaktadır. Öte yandan şehri tanımlayan, Bizans ve Osmanlı yapılarıdır. Bizans yapıları arasında en önde geleni, yaklaşık 1500 yıl boyunca dünyanın en önemli anıtı olarak ayakta duran Ayasofya’dır. Günümüzde Ayasofya, müze olarak ziyarete açıktır.
Osmanlı yapıları arasında ise asırlar boyunca Osmanlı sultanlarının meskeni ve yönetim merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, günümüze de ulaşmış ticaret geleneğinin yaşatıldığı Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı; kentin kültürünü ve kimliğini tanımlayan anıtlardır. İstanbul’un kültürel miras alanlarının uluslararası önemi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde “İstanbul’un Tarihi Alanları” başlığı içerisinde kendilerine yer verilerek tanınmıştır. İstanbul aynı zamanda modern bir şehirdir. Türkiye’nin kırsal bölgelerinden İstanbul’a yönelen iç göç ile şehrin nüfusu son yıllarda ciddi şekilde artmıştır. Bugün İstanbul, Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 20’sine ev sahipliği yapmakta, GSYH’nin yüzde 22’sini ve vergi gelirlerinin yüzde 40’ını üretmektedir. Türkiye’nin yaratıcı ve kültürel endüstrilerinin merkezlerinin neredeyse tamamı, İstanbul’da bulunmaktadır. 


Türkiye’de gerçekleştirilen müze ziyaretlerinin yaklaşık olarak yarısı (yüzde 49), kültürel performansların ise yüzde 30’u İstanbul’da hayata geçirilmektedir. İstanbul’un çağdaş kültürü de gittikçe daha çok ilgi çekmektedir. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un güçlü yönleri “artan refahı, Türkiye’nin kültürel ve turistik lideri ve öncüsü olarak konumu, sanat ve kültüre karşı artan ilgi ve hepsinden önemlisi genç ve dinamik nüfusudur”. İstanbul, söz konusu enerjisi ve dinamizmiyle diğer dünya şehirleriyle hızlı bir şekilde bütünleşirken şehrin politika yapıcıları da İstanbul’u “küresel bir şehir” olarak konumlandırmaktadır.

İl Trafik No:34

İl Telefon Kodu: Avrupa Yakası: 212, Anadolu Yakası: 216

İlçeler Arnavutköy, Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Sultanbeyli, Şile, Şişli, Ümraniye, Üsküdar, Tuzla, Zeytinburnu.

Toplam İlçe Sayısı: 39

2012 Dünya Şehirleri Kültür Raporu’ndan faydalanılmıştır.


T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
İSTANBUL İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'da yeni açılan havalimanı ile beraber 3 Havalimanı mevcuttur.

Türkiye'nin En çok yolcu sayısına sahip kenti İstanbul'dur.

İstanbul Atatürk Havalimanı 2018 yılı DHMİ verilerine göre 67.981,446 kişi ile birinci sıradadır.

En yakın rakibi yine İstanbul Sabihagökçen Havalimanı'dır. 2018 DHMİ verilerine göre yolcu sayısı 34.136,516 kişidir.

İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim'de faaliyete girerek kısıtlı sayıda uçuşlara başlamıştır.

Ekim - Aralık döneminde 36 bin yolcuya ulaşmıştır.

Son yapılan resmi duyuralara göre 31 Aralıkta planlanan taşınma işlemi 1 Mart'a ertelenmiştir. 1 - 2 - 3 Mart tarihlerinde yapılacak taşınma işlemi sırasında her iki havalimanından da kısıtlı sayıda uçuşlar gerçekleşecek, 4 mart itibariyle Atatürk Havalimanı tüm ticari uçuşlara kapatılacaktır. İstanbul Atatürk Havalimanından yapılan tüm uçuşlar yeni havalimanına aktarılacaktır.

Önceden alınmış 1 Mart ve sonrası uçuşlarınızla ilgili, 0850 333 1 736 çağrı merkezi, 08503331736 whatsap destek hattı ve info@sembilet.com mail adresinden detaylar hakkında teyit alabilirsiniz.

 

İstanbul Hakkında notlarımız

Napolyon’un “Dünya bir ülke olsa başkenti kesinlikle İstanbul olurdu” dediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu söz bize tarihte İstanbul’un sahip olduğu konumu anlatmaya yetiyor. İstanbul’u görmek, boğazınca serin bir meltem eşliğinde çay yudumlamak herkesin hayali… Hiç görmeyenin mutlaka görmeyi, görenlerinse tekrarını arzuladığı şehirdir İstanbul. Divan Yolu’nda Gülhane’den salına salına yürüyerek Beyazıt’a varmanın tadını başka hangi şehirde bulabilirsiniz? Adım başı tarih kokan bu güzide şehirde nereler gezilir, nerede kalınır, ne yenir, ulaşım nasıl sağlanır? İşte kapsamlı bir İstanbul rehberi…

Öncelikle İstanbul’a Sabiha Gökçen, Atatürk Havalimanları yada 1 Mart ve sonrası İstanbul Yeni Havalimanından ulaşabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı Anadolu yakasında, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı ise Avrupa yakasında yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanında henüz metro bulunmuyor. Ulaşımı Havataş veya şehir içi otobüslerle sağlayabilirsiniz. Havataş Kadıköy, Taksim gibi merkezi yerlere gidiyor. Kadıköy’e giderken E-5 üzerinde metrobüs, Kadıköy – Kartal metrosu istasyonlarından geçiyor. Havataş yerine otobüs kullanmak isterseniz E-10 ve E-11 hatlarıyla Kadıköy’e ulaşabilirsiniz. Ancak E-10 biraz dolanarak gider. E-11 ise Express hattır. Avrupa yakasına geçmek istiyorsanız E-3 hattıyla 4. Levent’e ulaşabilirsiniz. Atatürk Havalimanına inenler ise metro hattıyla 35-40 dk.da Yenikapı’ya kadar gidebilirler. Yenikapı’dan Marmaray hattıyla Sirkeci, Üsküdar, Ayrılık Çeşme istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Böylece en fazla bir saatte karşıya geçmiş olursunuz. Taksim, Şişli, Levent, Sarıyer taraflarına gitmek istiyorsanız Yenikapı – Hacıosman hattını kullanabilirsiniz.

İstanbul binlerce yıldan beri misafir ağırlayan bir şehirdir. Bu yüzden hemen her ilçesinde kalacak yer bulabilirsiniz. Turistlerin yoğun olarak kaldıkları yerler Taksim, Aksaray, Fatih gibi yerler olarak sayılabilir. İş ziyareti için gelenlerse çoğunlukla iş merkezlerinin yoğun olduğu Maslak, Levent gibi lokasyonlarda ikamet ederler. Turistlerin Taksim, Aksaray gibi merkezi veya Fatih gibi sur içinde bulunan otelleri tercih etmeleri gezmeyi kolaylaştırır. Gezilecek yerler arasında en başta Taksim’i ve İstiklal caddesini sayabiliriz. Güzel bir akşam yürüyüşü, lezzetli yiyecekler ve alışveriş mağazalarını bir arada bulabileceğiniz bir cadde fena olmaz değil mi? Ayrıca İstiklal caddesi meşhur Galata Kulesinin bulunduğu Karaköy semtine de yakındır. Cadde boyu yürüdükten sonra ister nostaljik trene binerek ister yürüyerek tünele ulaşıp oradan da füniküler metroyla Karaköy’e çıkabilirsiniz. Ya da biraz daha yürüyerek tarihi binaların arasından Karaköy’e ulaşabilirsiniz. Eminönü ile Karaköy karşı karşıyadır. Aralarında Galata köprüsü bulunur. Akşam vakti olmasa da geziniz esnasında mutlaka buraya vakit ayırıp köprü üzerinden yürüyerek Eminönü’ne geçmenizi tavsiye ederiz. Eminönü’ndeki balık ekmekler çok meşhurdur. Fakat özellikle akşam vakitleri Karaköy’de açılan seyyar tezgâhlarda balık ekmeğin daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Üsküdar da bulunur. Özellikle sahilinde oturup karşı kıyıya baktığınızda o meşhur İstanbul siluetinin büyük kısmını görürsünüz. Buraya kadar gelmişken Salacak’ta bir kahve ya da Kız Kulesinin karşısında bir çay içmeden dönmek olmaz. Bir diğer görülmesi gereken yer Divan yolu Caddesi üzerinde bulunan Gülhane parkıdır. Park boyu gezdikten sonra en aşağıda muhteşem deniz manzarasına karşı bir çay içmenizi tavsiye ederiz. Parktan çıktıktan sonra Topkapı Sarayı’na çıkabilir, sarayı gezdikten sonra Ayasofya’ya geçebilirsiniz. Ayasofya’dan hemen sonra Sultanahmet’e geçmeyin, önce biraz Sultanahmet meydanında dinlenin, tarihi soluyun. Sultanahmet’i de gördükten sonra tramvay yolu üzerinden yürümeye devam edin. Sağlı sollu tarihi yapılar sizi büyüleyecektir. Yol üzerinde II. Abdülhamid Han’a bir Fatiha okuyabilirsiniz. Biraz ileride Çemberlitaş’ı göreceksiniz. Gitmeden mutlaka hikâyesini okumanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde Beyazıt’a kadar yürürken yolun her iki tarafında tarihi kapılar göreceksiniz. Çekinmeyin, içeri girin. Ya eski bir medrese, ya bir dernek ya da bir çay bahçesiyle karşılaşırsınız. Dönüşte de Yerebatan Sarnıcı’nı görebilirsiniz.

Buraları gezince İstanbul’da görülmesi gereken en temel yerleri görmüş olursunuz. Biraz daha vaktiniz varsa bir gün Kabataş’a geçip sahil boyunca Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Rumelihisarı, İstinye, Kireçburnu üzerinden Sarıyer’e geçebilirsiniz. 25E, 40B gibi hatlar tam olarak bu güzergâhta seyrediyor.  Son olarak herhangi bir İstanbul kart bayisinden İstanbul Kart almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde bir geç gibi kartlar oldukça pahalıya gelecektir. Keyifli gezmeler…

 

İstanbul  için ucuz uçak biletlerini www.sembilet.com üzerinden en uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Tüm ucuz uçak bileti fiyatlarını tek ekranda görüntüleyerek daha ucuza uçak biletinizi alın tasarruf edin.

İstanbul Atatürk Havalimanı, Sabihagökçen ve İstanbul Yeni havalimanı ucuz uçak biletlerini sembilet.com üzerinden en uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

0850 333 1 736 Çağrı merkezimizden yada info@sembilet.com mail adresimizden bize ulaşabilir, uçak bileti ve seyahatlarınızla ilgili yardım alabilirsiniz.

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIİSTANBUL İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ